Krátký pohled na akce Českobroďáka
5. ročník Dětského branného dne (2015) Ano, je tomu tak, letos jsme pořádali již 5. ročník Dětského branného dne, nejúspěšnější a nejoblíbenější akce Českobroďáka. Letošní ročník byl výjimečný nejenom svým „kulatým“ výročím ale i množstvím plánovaných ukázek ozbrojených složek. Jako významné vnímáme hudební představení kvintetu Hudby hradní stráže, které bylo třešničkou na dortu. Jak je již pravidlem, na děti a dospělé návštěvníky čekalo několik odborných stanovišť, kde po krátké teorii následovala praktická ukázka. Všichni si mohli vše osobně vyzkoušet, od praktických ukázek na stanovištích až po techniku a výzbroj jednotlivých ozbrojených složek, případně složek Integrovaného záchranného systému. Jednalo se o stanoviště, kterými byli první pomoc, chemické látky, historie Českého státu a finanční gramotnost, fyzická připravenost (překážková dráha), přežití (maskování, topografie atd.), drogy (prezentace Národní protidrogové centrály, SKPV PČR), sebeobrana, Československá obec legionářská a Spolek pro vojenská pietní místa, bezpečné použití zbraně a mnoho dalšího. Prezentace ozbrojených složek a složek Integrovaného záchranného systému se svou výzbrojí a výstrojí, kteří také předvedli řadu dynamických ukázek z praxe.
Pro prvních padesát návštěvníků jsme měli připraveno speciální překvapení v podobě originální vojenské helmy. Hlavně si ale všichni odnesli spoustu zážitků z celého dne jako nesmazatelné vzpomínky na náš Dětský branný den 2015. Pokud malí návštěvníci zvládli absolvovat celý areál, čekal je na konci jako odměna vojenský guláš. Musíme poděkovat všem pořadatelům, spolupracujícím organizacím, složkám Integrovaného záchranného systému, ozbrojeným složkám, sponzorům, jednotlivcům a Městu Český Brod, kteří nám pomohli realizovat tuto velmi úspěšnou akci. Každý branec při příchodu dostal průkaz brance s evidenčním číslem a tak přesně víme, že letošním ročníkem jsme překonali rekord v návštěvnosti za všechny uplynulé ročníky a to v počtu 423 dětských návštěvníků (rodiče nejsou započítáni). Děkujeme za přízeň a těšíme se na vás v dalším ročníku.
Fotogalerii z Dětského branného dne 2015 naleznete ZDE (odkaz vede na stránky Facebooku. Fotogalerii lze prohlédnout i bez registrace)!
Výzva – Daruj kostní dřeň 2015 Náš Spolek Českobroďák ve spolupráci se Sborem dobrovolných hasičů Český Brod realizoval dne 26. listopadu 2015 akci Daruj kostní dřeň. Kdy nás lékaři z pražského IKEMu pod vedením paní ředitelky Mgr. Marie Kuříkové přijely navštívit do Českého Brodu a prezentovaly podrobnosti okolo Českého registru krvetvorných buněk. Po krátkém představení a úvodním slovu byli účastníci semináře seznámeni s podmínkami a překážkami vstupu do registru. Následovaly již konkrétní varianty odběru kostní dřeně a případná možná rizika nebo následky odběru. Při diskusi byly taktéž zmíněny skutečné historky pacientů, kteří již odběr absolvovali, někteří i opakovaně.
V závěru přítomní vedli volnou diskusi o tom, co jim v přednášce chybělo. Následně se mohli zájemci přímo zaregistrovat. S každým individuálně vedla lékařka pohovor a pomáhala s vyplněním registračního formuláře. Zájemci si následně domů odnesli odběrovou sadu pro odběr vzorků. Důležité je zmínit, že bylo zaregistrováno 7 nových dárců do Českého registru dárců krvetvorných buněk. Další odběrové sady budou předány těm, kteří se z časových důvodů nemohli osobně účastnit. Pokud půjde vše dle předpokladů, zaregistruje se patnáct nových dárců. Registr podporuje i Český svaz biatlonu a mnoho dalších subjektů. V případě zájmu můžete kontaktovat lékaře z pražského IKEMu a další informace naleznete na www.darujzivot.cz . Děkujeme všem, kdo projevil zájem o toto setkání, i když se třeba neregistroval. DÍKY!!!!
Bezpečnost – Osvětový seminář pro seniory 2015 Spolek Českobroďák a oblastní spolek Českého červeného kříže – Kolín, dne 30. listopadu 2015 uspořádal v prostorách Obecního úřadu Tři Dvory, Seminář kriminalita páchaná na seniorech. Seminář vedl Mgr. Jiří Havlíček s dlouholetou praxí u Kriminální služby Policie ČR, spolu s policistou Bc. Metodějem Málkem.
V úvodu byly prezentovány nejčastější formy trestné činnosti páchané na seniorech, které byly doplněny o policejní statistiky. Dále byly dopodrobna diskutovány lsti, kterých pachatelé nejčastěji využívají. Tato oblast byla neméně zajímavou debatou, do které se senioři nejvíce zapojili a podělili se o vlastní zkušenosti s touto problematikou. Volně bylo navázáno na prevenci vůči těmto negativním jevům a v neposlední řadě byly probrány formy možné obrany. Semináře se zúčastnila starostka obce paní Jitka Vokolková a dalších osmnáct obyvatel obce z řad nejen seniorů. Děkujeme všem za účast a velmi příjemnou debatu, která zakončila celý seminář. |