Konečně zase Pálení čarodějnic |
|
|
|
Tradice rozdělávání ohňů o tzv. Filipojakubské noci sahá až hluboko do minulosti. Věřilo se, že v noci mezi 30. dubnem a 1. květnem mají temné síly velkou moc, větší než obvykle. Čarodějnice se na návrších slétaly na sabaty, a proto se zde pálily ohně, které měly čarodějnice zahnat či přinést očistu a pevné zdraví.
Po předchozích letech s covidem či období velkého sucha, které takovýmto akcím nepřály, jsme mohli se spolkem Českobroďák opět uspořádat tradiční pálení čarodějnic.
Nejprve jsme uspořádali výpravu na kácení dřeva pro stavbu hranice v městských lesích. S hajným byly vybrány vhodné soušky a mohlo se začít řezat. Počasí přálo, tak jsme mohli brigádu zakončit opékáním buřtů, abychom se správně naladili. Dřevo bylo naloženo a uskladněno. Stavbu hranice jsme zrealizovali den předem. Letos horní hrana dosahovala výšky 3,6m + posazená čarodějnice na vrcholu, která byla ručně vyrobená ze starého oblečení.
Akci předcházela řada příprav a schůzek, kdy bylo zapotřebí ladit jednotlivé detaily a zajistit vše potřebné. Nutností bylo zajištění občerstvení, prodeje buřtů a posezení – děkujeme. Vše se muselo naložit, odvézt, postavit, uklidit a vrátit na své místo. Počasí se nakonec vydařilo a nic nebránilo hladké
mu průběhu akce. Pro pobavení dětí jsme vymysleli několik stanovišť, která si každý mohl projít samostatně. Krásným doplňkem byl ručně vyrobený kolotoč řezbáře Matěje, kde se děti mohly zatočit či Kozí taxi, které zaměstnalo děti i rodiče Všichni se asi nejvíc těšili na samotné zapálení hranice s čarodějnicí na vrcholu. Zapálení bylo zahájeno v 18:30 ručně vyráběnými loučemi. Bylo super sledovat rodiny s dětmi, mladé a celkově všechny, jak si akci užívají.
Děkujeme všem pomocníkům, zúčastněným a podporujícím organizacím TJ Slavoj Český Brod za zapůjčení prostoru hřiště, Městu Český Brod za dřevo, Technickým službám, 1. ZŠ Český Brod, MAS Region Pošembeří o.p.s. za zapůjčení setů stolů s lavicemi.
Ing. arch. Markéta Havlíčková |
Aktualizováno Sobota, 07 Květen 2022 11:56 |
Sražená cyklistka
Opět se na vás obracíme s žádostí o pomoc při objasnění dopravní nehody, která se stala 31.8.2017 mezi obcemi Klučov a Český Brod. Dosud nezjištěný řidič vozidla Škoda Octavia jedoucí ve směru na Český Brod srazil ve stejném směru jedoucí cyklistku, které způsobil zranění a z místa nehody odjel. Pro řádné objasnění výše popsané nehody policie vyzývá svědky události, aby nás kontaktovali prostřednictvím těchto stránek nebo na tel. 974 874 461. Děkujeme za vaši pomoc Policie České republiky.
ZDROJ: http://www.cesbrod.cz/item/srazena-cyklistka |
Aktualizováno Pondělí, 23 Říjen 2017 07:45 |
* Dle uváděného zdroje PČR byly v roce 2016 odhaleny varny v Kounicích a Českem Brodě (v teritoriu těchto obcí)
Národní protidrogová centrála SKPV PČR - Mapa varen a pěstíren
Zveřejnění mapy odhalených laboratoří na výrobu metamfetaminu a pěstíren netechnického konopí.
S ohledem na aktuální situaci v oblasti nelegální výroby metamfetaminu a marihuany a související dlouhodobě neřešený problém kontaminace bytů a objektů, zpřístupňuje Národní protidrogová centrála dnem 1. listopadu 2016 mapu s vyznačením míst, kde byla Policií ČR odhalena a zajištěna laboratoř na výrobu metamfetaminu či pěstírna netechnického konopí.
Cílem zveřejnění těchto údajů je zejména ochrana zdraví a bezpečnosti postižených osob, které nemají možnost tuto informaci jiným způsobem získat. Zároveň chce Policie České republiky touto cestou informovat o rizicích a trendech spojených s nelegální výrovou drog a motivovat k větší obezřetnosti a všímavosti.
Při produkci metamfetaminu dochází ke vzniku mnoha nebezpečných plynů a aerosolů, které velmi zásadně kontaminují prostor, ve kterém k varu dochází. Následně se taktéž mohou šířit obytným domem, ať již přes společné prostory nebo vzduchotechniku, kterou jsou případné ostatní byty propojeny a tím jsou rizikem i pro ostatní obyvatele domu. Vzhledem k tomu, že následná dekontaminace a sanace prostor po výrobě metamfetaminu je velmi finančně náročná i složitě proveditelná, téměř nikdo ji neprovádí. Velké riziko pak následně přináší i řemeslníkům, kteří často bez znalosti okolností objekt rekonstruují běžným způsobem. Kontaminované je samozřejmě veškeré vybavení bytu, včetně nábytku, textilií, drobných předmětů, stejně jako omítky, odpady, ventilace, jímky atd. Noví nájemníci, kteří si takovýto byt či dům v dobré víře koupí nebo pronajmou, jsou pak dlouhodobě vystaveni vlivu těchto velmi toxických a nebezpečných látek s negativním vlivem na jejich zdraví. V České republice aktuálně neexistuje autorita, která by tento stav nějakým způsobem kontrolovala a přijímala opatření.
Obdobná situace nastává v případě provozování pěstírny netechnického konopí, kdy pachatelé stejně jako pro zřizování varen metamfetaminu využívají převážně pronajaté prostory. Pěstírny se často nacházejí ve speciálně upravených domech v obytných čtvrtích, ale také v odlehlých oblastech a přinášejí s sebou celou radu rizik pro nejbližší okolí. K největším nebezpečím, která mohou „indoor“ pěstírny představovat, patří zejména jedovaté výpary z pěstební činnosti, požáry vzniklé zkraty na neodborně provedených zásazích na elektrickém vedení, zasažení elektrickým proudem, narušení statiky domu při stavebních úpravách a škody na životním prostředí vlivem chemických látek požívaných při pěstování.
Zveřejněním map se Policie ČR zároveň snaží upozornit na rozsah nelegální výroby omamných a psychotropních látek či prekursorů v ČR a s ním souvisejících negativních zdravotních a ekologických dopadů a iniciovat tím větší zájem o tuto problematiku a předcházení a řešení těchto nežádoucích a nebezpečných jevů.
Mapa je přístupná na www.policie.cz/mapavaren
Zpracovala: kpt. Mgr. Barbora Kudláčková tisková mluvčí 1.11.2016
ZDROJ (kompletní znění článku): http://www.policie.cz/clanek/mapa-varen-a-pestiren.aspx |
Aktualizováno Středa, 23 Listopad 2016 11:23 |
Dvojici mladíků odcizila a zapálila auto. Poznáte je? |
|
|
|
Dvojice mladíků odcizila a zapálila auto. Poznáte je?
Nymbursko - Zloději se také pokusili vybrat peníze z ukradené platební karty. Policisté zajistili snímky od bankomatu v Českém Brodě.
24.10.2016 SDÍLEJ:
Zloději u bankomatu.Foto: Policie ČR
Komplikovaný případ řeší policisté. Jeho začátek se datuje už do letošního srpna. Měl však několik pokračování.
Pomoci najít zloděje mohou i čtenáři Nymburského deníku. To v případě, že poznají mladíky na zveřejněném snímku a ozvou se policistům.
Ale popořadě. Jak už bylo řečeno, první dějství případu se odehrálo před koncem letních prázdnin v Kounicích. „V noci z 18. na 19. srpna došlo v obci Kounice ke krádeži vozidla. Majitel své auto značky Kia Rio zaparkoval před domem kolem 22. hodiny, kdy jej uzamkl a odešel. Ráno už ale své auto na místě nenašel. Společně s vozidlem došlo k odcizení pouzdra s osobními doklady, finanční hotovostí a platební kartou, dále byly ve voze ponechány dva mobilní telefony
a koženkový kufřík s firemními doklady," popsala krádež policejní mluvčí Petra Potočná. V tu chvíli vyčíslil majitel vozu škodu na 32 tisíc korun.
Případem se ihned začali zabývat policisté z obvodního oddělení Sadská. Těm se podařilo zjistit, že z odcizené karty se hned 19. srpna pokusili vybrat finanční hotovost dva muži, a to z bankomatu v Českém Brodě. „Z kamerového záznamu se pak podařilo zajistit fotografie, a proto se obracíme na veřejnost s žádostí o pomoc při zjištění totožnosti mužů na fotografiích. Jakékoliv informace proto sdělte na tísňovou linku 158 nebo na telefonní číslo 724 323 475," žádá policejní mluvčí.
Na začátku října se podařilo objevit i ukradené vozidlo. Bohužel ve stavu, kdy už nikomu neposlouží. „Zmíněné vozidlo pak bylo dne 1. října v odpoledních hodinách nalezeno ohořelé u lesa Mračenice, v katastru obce Velenka," doplnila Potočná.
Autor: Miroslav Jilemnický Zdroj: http://nymbursky.denik.cz/zlociny-a-soudy/dvojice-mladiku-odcizila-a-zapalila-auto-poznate-je-20161024.html |
Aktualizováno Středa, 23 Listopad 2016 10:59 |
POZOR NA PODVODNÍKY!
Touto cestou Vás chceme upozornit na velice promyšlený způsob podvodu.
Neznámý/á pachatel/ka prostředníctví telefonu kontaktuje převážně seniory, kdy se vydává za člena rodiny (např. manželka vnuka,vnuk). Během hovoru požádá o půjčku finanční hotovosti. Takto oslovená osoba v domnění, že skutečně hovoří se členem rodiny s půjčkou souhlasí a finanční hotovost připraví. Poté se dostaví na adresu muž či žena, jejichž návštěva je avizována prostředníctvím zmíněného telefonátu. Tito se při příchodu představí jako přátelé rodinného příslušníka, který je požádal o vyzvednutí finančního obnosu. Veškeré informace do sebe zapadají a není tedy prostor k pochybnostem. Touto lstí se neznámý pachatel bez užití násilí zmocní Vašich úspor. Vyzýváme k opatrnosti ! V případě, že budete takto osloveni, vždy si ověřte, zda jste skutečně hovořili s někým z rodiny či nikoli. Pokud zjistíte, že hovor se nezakládal na pravdě okamžitě kontaktujte Policii České republiky na linku 158.
Převzato z webu www.cesbrod.cz (článek ZDE) |
Aktualizováno Čtvrtek, 04 Srpen 2016 13:28 |
|