Podporujeme prevenci neboť je to důležitá součást boje proti kriminalitě.

ČsOL - Pohled na DBD 2015 PDF Tisk Email

Dětský branný den v Českém Brodě

Tuto akci každoročně pořádá občanské sdružení Českobroďák ve spolupráci s mnoha dalšími organizacemi a spolky. Letošní ročník je v pořadí již pátý. Podobně jako na předchozí ročníky, dostali jsme možnost účastnit se i letos s vlastním stánkem Československé obce legionářské v Českém Brodě.

p1030218Naše stanoviště "India" se letos víceméně podobalo loňskému. Absence Honzina pochopitelně vidět byla, ale i tak se opět podařilo rozdělit místo na tři části.

První je stánek s prezentací historie legionářů v Českém Brodě, Československé obce legionářské a vojenských pietních míst Českého Brodě. Navíc zde Marek nachystal několik testů pro děti. Místo pochopitelně jako vždy sloužilo i k výměně poznatků o Českém Brodu, historii a legionářích jako takových.

Druhou částí byly informace mapující nasazení našich vojáků v zahraničních operacích od roku 1990 do současnosti. A to v kontextu kde všude naši vojáci slouží či sloužili, ale také kolik jich v operacích zahynulo. K tomu jako bonus výstava fotografií ze zahraničních operací, kterých se účastnili členové naší Českobrodské jednoty, tedy od Balkánu, přes Irák do Afghánistánu.

Poslední třetí částí bylo házeliště ručních granátů, tentokrát i s tabulí informující o granátech jako takových. Tato část byla pochopitelně pro děti nejatraktivnější.

Na stanovištích jsme se různě střídali, nicméně první bylo v režii Marka, druhé Martina s Ondrou, třetí zase Pepy, Ondry, Vladimíra i Martina. Olda tentokrát bravurně zastal roli úředníka rozdělující přicházející děti na části, tak aby byl provoz co nejvíce plynulý. Ovšem i Hanka, jako host u naší jednoty zdatně zastoupila za Marka.

Na stole u Oldy coby organizátora provozu byly k dispozici brožury o ČsOL, publikace z edice Knihovna Spolku pro vojenská pietní místa, informace k projektu Legie 100 a Legiovlaku.

p1030231Vzhledem k tomu, že počasí bylo opravdu luxusní, dostavilo se i dost dětí. Což je vzhledem k faktu, že v Brodě současně probíhala i jakási oslava připomínají 150 let dráhy na Českobrodsku skvělá zpráva. Dost dětí totiž znamená několik stovek, Je škoda, že se k dávno oznámenému dětskému dni, později přidala ta druhá akce, tedy že ji nebylo možno uspořádat třeba o den později, či v jiném termínu. Určitě by to některé děti uvítali, takhle proběhli jednou akcí a spěchali na druhou.

A Českobroďáci jako vždy nachystali celou řadu atrakcí, vedle běžného skákacího hradu či jízdy na koni, to byla zásahová jednotka vězeňské stráže, tradičně výborní hasiči předvádějící vyproštění z vozidla a záchranná služba, Policie ČR a to vše pochopitelně s technikou. Vedle to mnoho dalších stanovišť jako je první pomoc, překážková dráha, střelba, sebeobrana, historie - prostě vše co se kdykoliv může hodit. A asi bych neměl zapomenout na pěkné vystoupení hudebníků z Hradní stráže.

Českobroďáci opět zpříjemnili půl den mnoha lidem a za to jim jistě patří velký dík. V mnoha ohledech je lze považovat za nadšence, ve svém volném čase chystající mnoho podobných akcí.

Po skončení Dětského dne jsme přešli ještě ke schůzi Českobrodské jednoty. Na pořadu dne je doladění plánu na další rok, pochopitelně Sněm obce, který nás čeká v listopadu, ale tam už je snad jasno, kandidátka je hotová, podpořili jsme ji minimálně 2x, změna stanov

Pátý ročník je za námi, je asi na čase připravovat se na další :-)

Zapsal Martin

Kompletní článek naleznete ZDE

p1030234     p1030239

 

AddThis Social Bookmark Button
Aktualizováno Sobota, 31 Říjen 2015 09:52
 

www.facebook.com/ceskobrodak

Mail: info@ceskobrodak.cz

GSM: 774 200 158

GSM: 739 749 197